Jdi na obsah Jdi na menu
 


Architektura

23. 4. 2017

Nejtypičtějšími budovami starověkého Egypta byly chrámy, hrobky a pyramidy. Chrámy byly zasvěceny určitým bohům. Často byly zdobeny obrovskými sochami – kolosy, například Ramsese II. v Abu Simbelu, a obelisky. Nejznámější chrámové komplexy byly v Luxoru a Karnaku. Pyramidy se nestavěly ve všech obdobích starověkého Egypta. První hrobky měly podobu mastab. Ty se později na sebe vršily do tzv. stupňovitých pyramid. První – jednoduše nazvaná Stupňovitá pyramida – byla postavena faraonem Džoserem okolo roku 3000 př. n. l.. Další postavil faraon Snofru. Proslulé klasické egyptské pyramidy postavili panovníci čtvrté dynastie. Pyramidy byly postaveny z milionů kamenných kvádrů, které byly dopravovány na lodích po řece Nilu a přetahovány většinou otroky. Tři pyramidy v Gíze postavili faraoni:  

Cheops (neboli Chufev) – největší pyramida v Gíze, původně 146,6 m vysoká Rachef (neboli Chefrén) – pyramidu hlídá Sfinga
Menkauré (neboli Mykerinos) – nejmenší pyramida v Gíze

cheops-pyramid-khufu-pyramid.jpgrachef.pyr..jpgmrnkaurepyr.jpg

 Faraoni pozdějších dynastií a bohatí lidé se nechali pohřbívat ve hrobkách, které byly bohatě zdobené podle společenské úrovně a bohatství svého „obyvatele.“ Faraoni a členové královské rodiny byli většinou pohřbíváni v Údolí králů nebo Údolí královen poblíž Théb. Většina hrobek buď nebyla dosud objevena, nebo, daleko častěji, byly během následujících tisíciletí vyloupeny. Zřejmě nejslavnější je hrobka krále Tutanchamona, Achnatonova syna, kterou objevil Howard Carter v roce 1922. A protože byla nedotčena, můžeme zkoumat její bohatství a rozmanitost artefaktů nalezených v hrobce. 
 
 

 


Archiv

Kalendář
<< červenec / 2022 >>


Statistiky

Online: 1
Celkem: 9150
Měsíc: 265
Den: 7